Zakładasz firmę? Pomyśl o wsparciu biura rachunkowego

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność, staje na początku w obliczu wielu decyzji dotyczących przyszłego funkcjonowania swojej firmy. Myślimy tu zapewne o strategii działania, marketingu, specyfice danej branży, wynajęciu odpowiedniego lokalu w miejscu zapewniającym ruch klientów.

Jednak już na samym początku działalności, a wręcz przed jej rozpoczęciem należy zdecydować o formie prawnej naszej firmy, formie opodatkowania i całym procesie formalnego zarejestrowania swojej działalności.

Warto wówczas skorzystać ze wsparcia i pomocy fachowców, najlepiej zrobi to biuro księgowe, potrafiących przeprowadzić przez gąszcz przepisów oraz wesprzeć w procesie powstania firmy. Będzie to nie tylko pomoc w formalnościach związanych za rozpoczęciem działalności. Na podstawie informacji o branży w jakiej chcemy działać oraz specyfice planowanej działalności, dobry księgowy pomoże nam w podjęciu kilku kluczowych decyzji na przyszłość.

Bądź szczęśliwym przedsiębiorcą | Biuro rachunkowe Storno
Bądź szczęśliwym przedsiębiorcą | Biuro rachunkowe Storno

Pierwszą będzie wybór formy prawnej, dla naszej działalności. W dalszej kolejności ustalimy odpowiednią formę opodatkowania. Zobrazuje to przykład Pana Adama, który jest informatykiem na etacie, z którego chce zrezygnować i zacząć działać na własną rękę. Pierwszy krok, to forma prawna dopuszczalna dla tego rodzaju działalności. Tutaj Pan Adam ma szerokie pole do wyboru od jednoosobowej działalności gospodarczej, przez spółki cywilne, na spółkach prawa handlowego skończywszy. Jeżeli Pan Adam planuje działać samemu, na początek najprostszym wyborem dla niego będzie skorzystanie z jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak myśli o wspólnym biznesie z dwójką kolegów, to lepszym rozwiązaniem może będzie zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Następny krok to wybór najlepszej formy opodatkowania. Profesjonalne biuro rachunkowe zacznie od pomocy Panu Adamowi w oszacowaniu planowego przychodu oraz wysokość możliwych kosztów uzyskania przychodu. Pozwoli to wybrać optymalną dla Klienta formę opodatkowania, gdyż formalnie firma informatyczna może skorzystać z wszystkich dostępnych rozwiązań jak zastosowanie zasad ogólnych, podatku liniowego lub jednej z form uproszczonego rozliczania z podatku dochodowego. Do tych ostatnich zalicza się ryczałt i karta podatkowa. Mogą być one korzystne dla Pana Adam zwłaszcza na początku działalności, gdy firma nie generuje wysokich kosztów prowadzonej działalności. Należy jednak uwzględnić ograniczenia, w czym znów powinien być pomocny księgowy. Dla przykładu w ryczałcie klient traci możliwość korzystania z dostępnych ulg i odliczeń podatkowych, zaś kartę podatkową Pan Adam mógłby zastosować tylko zajmując naprawą i konserwacją cyfrowych urządzeń elektronicznych.

Ten prosty przykład pokazuje, jak pomocne może okazać się biuro rachunkowe w procesie planowania oraz rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej. Dobry wybór przełoży się na większe zyski ale też zapewni właścicielowi spokojne działanie i możliwość koncentracji na przedmiocie swojej działalności.